Vysvětlení pojmů1. Co je to doména?

Internetová doména je jméno (identifikátor), který reprezentuje počítače nebo počítačové sítě, které jsou připojené k internetu. Příkladem doménového jména je www.ai-webhosting.cz, nebo www.ai-shop.cz. Doménové jméno má více úrovní (řádů) a jednotlivé úrovně jsou odděleny tečkami. Části jsou také někdy číslovány (odzadu).

  • Doména I. řádu - nejvyšší úroveň, neboli národní doména, pro ČR je to .cz, pro Slovensko .sk, pro Německo .de, atd.
  • Doména II. řádu - hned za národní doménou, např. vasedomena.cz
  • Doména III. řádu (subdoména) - rozšíření doménového názvu o další úroveň ve tvaru např. e-shop.vasedomena.cz, kde e-shop je název domény III. řádu; subdomény je možné vytvářet u domén II. řádu

Vlastní doména
Vlastní doména přináší několik nezanedbatelných výhod oproti umístění internetové prezentace na cizí doméně.

  • 1. Adresa www.vase-firma.cz působí více profesionálně než www.nazev-poskytovatele-webhostingu.cz/vase-firma
  • 2. Vlastní doména je lépe zapamatovatelná
  • 3. Můžete využívat vlastní emailové adresy ve tvaru jmeno@vase-firma.cz
  • 4. Můžete využívat subdomény, např. helpdesk.vase-firma.cz
  • 5. Zlepšení pozic ve vyhledávačích (www.optimalizace-pro-vyhledavace.cz)

Povolené názvy domén
V doménových jménech lze používat znaky anglické abecedy, číslice a pomlčku (každá část jména však musí začínat písmenem a nesmí končit pomlčkou). Jména nejsou citlivá na velikost písmen (www.ai-webhosting.cz popisuje stejný počítač jako WWW.AI-Webhosting.CZ) a každá část jména smí být maximálně 63 znaků dlouhá. Délka celého jména může být maximálně 255.

2. Co je to webhosting?

Webhosting je pronájem prostoru pro webové stránky. Díky webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. Webhosting je pouze samotné umístění stránek na serveru poskytovatele. Aby se uživatelé internetu ke stránkám dostali, je potřeba mít zaregistrovánu doménu (např. s názvem společnosti). Součástí webhostingových služeb zpravidla jsou také e-mailové schránky s antispamovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta, odesílání pošty, statistiky přístupů na stránky atd. Aktualizace stránek je možná pomocí FTP (File Transfer Protocol) a to 24 hodin denně.

3. K čemu je FTP?

FTP (File Transfer Protocol) je protokol určen pro přenos souborů mezi počítači, na kterých mohou běžet velmi rozdílné operační systémy. Nejčastěji je tento protokol využívá pro správu internetových stránek. Pomocí programů zvaných FTP klienti, se můžete připojit na jakýkoliv FTP server (pokud máte přihlašovací údaje) a můžete provádět řadu operací, jako odesílání souborů na server, stahování ze serveru, přejmenování a mazání.

Jak se připojit na FTP server?
První co musíte udělat je stáhnout si FTP klienta. Existuje mnoho programů pro FTP klienty a mnoho je jich volně dostupných. Pokud nechcete stahovat a instalovat FTP klienta, zkuste využít možnosti Vašeho internetového prohlížeče. Nejrozšířenější internetové prohlížeče totiž umí komunikovat i pomocí protokolu FTP. Zkuste do adresy Vašeho prohlížeče zadat adresu ftp://ftp.freebsd.org/. Pokud se Vám zobrazí seznam adresářů, Váš prohlížeč podporuje FTP.

svodidla - eshop na míru - rekonstrukce bytů Praha

© 2004-2024 AIVision s.r.o.

Tvorba webových stránek

Tvorba www stránek

SEO optimalizace

Optimalizace pro vyhledávače

E-shop řešení

Internetový obchod

Webhosting

Prostor od 30,- Kč/m.

PPC, sociální sítě

Internetový marketing,
reklama, Facebook

Webdesign

Levné webové stránky
TOPlist